keyfehli.net header image 2

Birsen Tezer

Şubat 3rd, 2013 · No Comments · Müzik

Birsen Tezer’i Ortaçgil yorumları sayesinde tanıdım. 2 kez Ortaçgil’in konserlerinde canlı dinleme fırsatı da yakaladım. Ses rengi, tınısı büyüleyiciydi. Ancak ara ara sesinin ne kadar güçlü olduğunu göstermek istercesine yaptığı doğaçlamaları pek de sevmemiştim, gereğinden fazla zorluyordu sesini. Bu yüzden de varlığından haberdar olduğum albümünü merak etmedim, YouTube’dan birkaç şarkısını dinlemiştim sanırım ama aklımda yer etmemiş.

Dün gece bir kitapçıda dolaşırken “Birsen, bir bilsen” diye başlayan bir şarkı çalındı kulağıma. Sese aşinaydım, bir süre sonra tanıdım, Birsen Tezer’di. Yeni albümü İkinci Cihan’ın çıktığını duymuştum ama yukarda sıraladığım ön yargılar bu albüm için de merak uyandırmamıştı bende. Kitapçıda dinlediğim şarkı sakin, usul usul söylenmişti. Pek de düşünmeden aldım albümü. Meğer şarkının sözleri Ortaçgil’e aitmiş, müziği de Gürol Ağırbaş’a. Ne güzel bir karışım…

Gece eve girdiğimde saat 10′a geliyordu. Şu an Pazar sabahı 11′i biraz geçmekte ve İkinci Cihan’ı dördüncü kez dinliyorum. Dönüp dolaşıp dinleyeceğim albümlerden biri olacak gibi. Konserlerde edindiğim izlenimin aksine tüm şarkılarını sakin, usul usul söylemiş Birsen Tezer, bayıldım.

Birsen Tezer’in şarkı yazdığını bilmiyordum. Bir insanın bu kadar sağlam bir sesi olunca şarkı da yazamazmış gibi geliyor nedense. Albümdeki 9 şarkının 5′inin söz ve müziği kendisine ait. Vokallerin dinginliğinin yanında beni şaşırtan ikinci şey de bu oldu. Sözleri ince ince işlenmiş, başarılı şarkılar her biri. Ancak albümdeki favorim (şimdilik) “Ne Tuhaf” isimli İlhan Şeşen şarkısı. İlhan Şeşen’in pek popüler olmayan ama tadından yenmeyen şarkılarının havası var Ne Tuhaf’ta. (Bunları yazdıktan sonra şarkıyı biraz araştırdım, meğerse Birsen Tezer Ne Tuhaf’ı 1995 yılında çekilen Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey filmi için yorumlamış zamanında.)

Bir sonraki Birsen Tezer konserine bilet almak kaçınılmaz oldu tabii. İkinci Cihan’ı iyice hatmettikten sonra da ilk albümü edinmeli.

Tags: ······Yorum yok.↓

  • Şu ana dek yorum yapılmamış. Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Yorum Yaz

Spam Protection by WP-SpamFree