keyfehli.net header image 2

Çapa Restoran

Mart 28th, 2011 · 5 Comments · Günlük

Rumeli Hisarı’nda, ikinci köprünün sağ tarafında Çapa isimli eski bir restoran vardır, bilenler bilir. Burayı Boğaziçi’ne girdiğim sene olan 2003′te keşfetmiştim. Farklı insanlarla gittim, hep balık ekmek yedim. Çoğu zaman da paket yaptırıp karşısındaki büfeden bir bira alıp deniz kenarında bir bankta doyurdum karnımı. Abartısız, ekmek arası uskumrusu hayatımda yediğim en iyi balık ekmektir.

Dün yine yolumuz Rumeli Hisarı’na düştü. Bankta bir süre oturup üşüdükten sonra açlığında etkisiyle kendimizi Çapa’ya attık Burcu’yla. Birer balık ekmek söyledik.

Mekanın huysuz ihtiyar profilli sahibi her zamanki yerinde oturuyordu yine. Önündeki bilgisayarda bir manzara resmi açmış onu izliyordu. Boncuk isimli 15 yaşında olduğunu öğrendiğim köpeğinin üzerine titriyordu her zamanki gibi. Bütün sevgisini ona verir gibiydi. İlgilendiğimizi görünce onun türlü hallerini anlattı bize.

Sonra içeri mekanın kafasına pek de uymayan bir kadın girdi. Çevredeki lüks balık lokantalarının da etkisiyle olsa gerek “Spesiyalleriniz nelerdir?” diye sordu bizim ihtiyara. İhtiyar “bizde öyle şeyler yok hanımefendi” deyip kestirip attı. Kadın üsteledi, “Neler var peki?” gibisinden. İhtiyar da “Her gün aynı şeyler” dedi, açıklama gereği duymadan. İçten içe burası size gelmez der gibiydi.

Güldük, mekanın o kendi halinde kafasını bir kez daha sevdim.

Çapa’da hiç rakı içmedim bugüne kadar. En yakın zamanda burada bir rakı içmeye karar verdim.

Sonra ihtiyar kapı kenarında bir masaya oturdu. Önüne bir duble rakı geldi. Enginarını yedi yavaş yavaş, arada rakısını yudumladı. İmrendim o kendi halinde, umursamaz yaşantı biçimine.

Biz çıkmaya yakın köfteleri geldi bu sefer. Afiyet olsun deyip mekandan ayrıldık. Çıkarken bu yazıyı yazma kararı verip, aşağıdaki fotoğrafı çektim.


Tags:5 yorum↓

 • 1 AHASEN ÇAPA // Kas 2, 2011 at 21:50

  …bu güzel düşüncelerinizden dolayı;sizlere çok teşekkür ederim. NOT:sizi tekrar burada görmek isteriz.

 • 2 MNC // Kas 2, 2011 at 22:22

  en kısa zamanda rakı içmeye geleceğim kısmetse

 • 3 nafia yasemin bayrak // Tem 1, 2012 at 23:54

  mekan güzel evet ben arkadaşımı uygundur diyerek davet etti mekana 4kişi 4 çupra 1 ufak rakı 1 salata oda kuş kadar 2küçük bira meyve tabağı ve 1fanta 220 tl fiyat ödedik bu akşam resmen hırsızlık bidahada gelmeyi düşünmüyorum bu sondu insanları 1kere söğüşlersiniz helal etmiyorum biz hesaplıyoruz bu parayı tutturamıyoruz arkadaşım efendilik edip birde size 8tl bahşiş bırakmış ayıp ayıp:(

 • 4 nafia yasemin bayrak // Tem 1, 2012 at 23:58

  kapıyada uygun fiyatları tabelaya yazıp asmışsınız enayileri çekmek için bu arada 220 değil 225 tl bi ara gelip hesap yaptırıcam müsait olunca

 • 5 nafia yasemin bayrak // Tem 2, 2012 at 00:01

  bu yazı hoş olmuş evet ama canım kardeşim sen akıllılık edip balık ekmek yemişsin en kısa zamanda gel bi rakı sofrası kurdur bakalım neler yazıcaksın

Yorum Yaz

Spam Protection by WP-SpamFree