keyfehli.net header image 2

Siyah Beyaz

Haziran 27th, 2009 · No Comments · Müzik

Kah siyah kah beyaz bir adam. Bir zamanlar hakkında övgü dolu sözcüklerle bezenmiş binlerce yazı ve binlerce haber yayınlanmış. İnsanlara bir şeyler dikte edip onları delice(!) sevdiren, kendi yarattığı kahramana yeni hikayeler yazan bir kültür tarafından ödüllere boğulmuş. Koca koca akademileri dolduran müzik uzmanları yememiş içmemiş başında hep ?en iyi? sıfatı bulunan ödüller vermişler ona. Ama yıllar yerinde durmamış işte. O adamı da bozmuş. Onu yaratanlar zaten bozukmuş, daha da bozulmuş. Eskiden ne kadar yetenekli, ne kadar yaratıcı, ne kadar büyük ve ne kadar da deha olduğunu anlattıkları adam artık 45 yaşına geldiğinde aslında onun ne kadar namussuz, ne kadar ırz düşmanı, ne kadar sapık birisi olduğunun farkına varan bu yaratıcı(!) insanlar sürüsü o adamdan artık yeni malzemeler çıkarmanın tiraj, reyting ya da adı her neyse o şey için daha karlı olduğuna karar vermişler ve kalemlerini (artık kalemle yazan kalmasa da) bu kararları doğrultusunda hareket ettirmeye başlamışlar. Beyaz adam kovboylar tarafından sorguya alınmış, fotoğrafları çekilmiş.Herkes beyaz adamın kendini ne kadar çirkinleştirdiğini görmüş. Zaten bu adam siyah da değil miymiş? Ne kadar da kompleksliymiş yahu. İnsan hiç teninin renginden utanır mıymış? Atsınlar hapse bu sapığı. Aman geç şu maymunu bizim dizi başlamadı mı hala? Bugün çocukla kız öpüşecekmiş, öyle yazıyor gastede, ne hoş dizi diil mi ???

Günlerdir haber aralarında Michael Jackson?ın yatak hikayelerine rastlıyorum. Gazetelerimiz de eksik olmasın konu hakkında yeterince bilgilendiriyorlar bilgiye aç toplumumuzu. Nasıl da saldırıyorlar çocukluğumun kahramanına. Düşenin dostu olmazmış ya. Bu da öyle bir şey herhalde. Nasıl da korkmuş yüzü. Sanki kabustan uyanmış bir insanın şaşkınlığı var yüzünde. Onu böyle gördükçe içim acıyor benim. Daha ufacık bir çocukken televizyonda ne zaman onu görsem anlamsızlığının henüz farkında olmadığım zaman dururdu benim için. Bizim buranın kanalları pek de yayınlamazdı onun şarkılarını. Yine de arada bir rastlardım o adama. Ne de güzel dans ediyordu öyle. Arkadaşlarımla şarkı yarışmaları yapardık. Ben bazen ondan bir şarkı söylerdim. Aslında yalan söylerdim. Çünkü ne tek kelime İngilizce biliyordum ne de bir şarkısını ezbere. Ama arkadaşlarım da İngilizce bilmezdi benim. Onlar da şarkıyı ezberlediğimi sanır nasıl oluyor da ezberliyorsun diye hayranlıkla karışık meraklanırlardı. Ben de hiç bozuntuya vermezdim. Yetenek işte? Bir tek Michael Jackson?da yok ya. Bir de başını hatırlamadığım aptal bir tekerleme vardı. ?Michael Jackson, Madonna, dünyada bir numara, salla salla vur duvara?

Zaman geçti o adamın ben daha portakalda vitamin iken yaşadığım gezegeni nasıl da salladığını onun ne kadar önemli bir adam olduğunu ve bunun gibi bir çok şeyi öğrendim. Ve gözümde daha da büyüdü siyah-beyaz adam. Acaba gerçekten ilaç mı kullanıyor ten rengini açmak için yoksa gerçekten bir hastalık mı bu? Boşversene ten rengini, müziğin sesini aç. Bak Billy Jean çalıyor. Bak ben de dans edebiliyorum. Bir de şu moonwalk?u yapabilsem. Yok yok bu adam hakikaten insan değil. Mesih olmasın sakın? Bugünün starları onun yaptığı müziğin kırıntılarından onlarca hit ortaya çıkaranlar değil mi zaten.? Kesin mesih bu adam.

Kahramanıma yapılanları gördükçe yaşadığım gezegenin ne kadar pisliğe bulandığını daha bir fark ediyorum. İnsanların ne kadar acımasız olduklarını görmek korkutuyor beni. Geçenlerde okumayı daha yeni öğrenen kuzenim gazetede Michael Jackson?ı görüp ? Aaa, bu o tecavüzcü ? dedi. Ah be küçük kız. Bir de ben çocukken çocuk olabilseydin de o tecavüzcü onları da becersin diye bir taraflarını yırtarak bağıran hemcinslerini görebilseydin. Gerçi teknoloji sağ olsun görmek istersen yine görebilirsin ama görmek istersen işte. Ben çocukken adamın gözüne zorla sokuyorlardı. Bizim gözümüze girmekle kalmadı, kalbimize de girdi bu siyah-beyaz adam. Renklerinden sebep mi yoksa? Kartala da benzemiyor oysa. Daha çok maymuna benzetiyorlar şimdi. Bak ben bu yazıyı yazarken fonda ?In the closet? çalıyor. En sevdiğim Michael şarkısı. Klibi geliyor gözlerimin önüne. Naomi vardı galiba?

Yine uzaklara gittim işte. Bu yazının da bitmesi gerek şimdi. Nasıl bağlasam acaba? En iyisi en sevdiğim birkaç Michael Jackson şarkısını yazayım kolay yoldan ve bitsin bu yazı. Zira kelimeler kilitlendi artık?

  • In The Closet / Dangerous
  • Smooth Criminal / Bad
  • Thriller (albümün tamamı)
  • Blood On The Dance Flor / Blood On The Dance Floor

Not: Okuduğunuz yazı bundan 6 sene önce Avaz Avaz dergisi için yazılmış olup, derginin bir türlü çıkamaması dolayısıyla yayınlanmamıştır. Şimdi okuduğumda beni gülümseten noktaları olsa da kelimesine dokunmadan paylaşmak istedim. Resimler de dergide basılması için bulduklarımdır. Yazının sonunda verdiğim şarkı listesine geçen 6 sene içerisinde onlarcasını ekledim, Michael deniz deryaymış öğrendim.

Şu adamı dünya gözüyle sahnede göremedim ya ona yanıyorum…

Tags: ···Yorum yok.↓

  • Şu ana dek yorum yapılmamış. Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Yorum Yaz

Spam Protection by WP-SpamFree