keyfehli.net header image 2

Bergman ve Allen

Mayıs 2nd, 2009 · No Comments · Sinema

Uzunca bir süredir niyetlendiğim kişisel Bergman filmleri festivalime başlamış bulunuyorum. Aşağı yukarı 1 aydır Ingmar Bergman filmleri izlemekteyim. Wild Strawberries, Persona, Cries and Whispers, Autumn Sonata, Fanny och Alexander ve Saraband şu ana dek izlediklerim.

Bu olaya girişmeden önce tavsiyelerini aldığım arkadaşlarımın aksine benim en çok beğendiğim film Saraband oldu. Bergman’ın çektiği son 2 filmden biri olma özelliğini de taşıyan bu yapıt ustanın sinema tarihine geçmiş şahaserlerinin yanında biraz gözden kaçmış sanırım.

ap-ingmar-bergman-070730-ms

Bergman filmleri izlerken aralara da birer ikişer Woody serpiştiriyorum. The Curse of the Jade Scorpion ve Another Woman‘ı da bu 1 aylık süreçte izledim. Daha önce Interiors ve Woody Allen üzerindeki Bergman etkisi üzerine yazmıştım. Another Woman da Woody Allen’ın Bergmanvari filmlerinden birisi. Filmi izledikten sonra okuduğum yorumlar Interiors’ın Cries and Whispers’a, Another Woman’ın ise Wild Strawberries’e karşılık geldiğini anlatıyordu. Özellikle imdb’de yer alan bir yorumun tüm bu filmler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları anlamak açısından oldukça faydalıydı. 4 filmi de izledikten sonra göz atmanızı öneririm.

another-woman1

Filmleri birer ikişer izledikçe izlemediklerimin sayısının azalmasına da üzülüyorum. Neyse ki Bergman da yemeyip içmeyip film yapan yönetmenlerden, beni epey bir götürür. Bitince de başa sararım zaten.

Umarım Woody Allen şöyle bir 50 sene daha yaşar ve en az yaşadığı sene kadar film çeker. Zira yer yüzünde filmlerini izlemekten bu kadar keyif aldığım ikinci bir yönetmen (Bergman dahil) yok.

Tags: ···········Yorum yok.↓

  • Şu ana dek yorum yapılmamış. Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Yorum Yaz

Spam Protection by WP-SpamFree